
Chyba każdy kojarzy małe, urocze kwiatki z białymi płatkami - rumianek to roślina, która zrobiła zawrotną karierę na całym świecie. Ma wyrazisty, intensywny zapach, ale napar przygotowany z wysuszonych koszyczków tego zioła cechuje się łagodnym smakiem. Jednak rumianek można pić i wykorzystywać na wiele sposobów. Zadecydowały o tym jego dobroczynne właściwości oraz efektowny wygląd i wspaniały aromat.
Czym wyróżnia się rumianek?
Rumianek to roślina lecznicza, która rośnie dziko na łąkach, polach, ale także w domowych ogródkach. Można ją również często zobaczyć na trawnikach znajdujących się w centrum miasta. Jednak mimo tego, że jest tak pospolita, jej dobroczynne właściwości są nie do przecenienia. Roślina ta jest dosyć wysoka - ma zwykle około 60 cm - a jej najcenniejszą częścią są małe kwiatki. Mają one żółty środek oraz niewielkie, podłużne płatki. Koszyczki rumianku suszy się, aby przygotowywać z nich napary, wykorzystywać w kuchni i w ziołolecznictwie.
W kwiatach tych znajdują się substancje cenne dla zdrowia takie jak:
- olejki eteryczne
- flawonoidy
- witamina C
- sole mineralne
Właśnie z tego względu roślina ta stała się tak popularna, a jej suszone kwiaty są wykorzystywane do przygotowywania leczniczych naparów.
Kiedy warto sięgnąć po suszone koszyczki rumianku?
Jeśli rozboli cię żołądek, będą dolegały ci wzdęcia, niestrawność, to w pierwszej kolejności możesz napić się właśnie naparu z rumianku. Jest on także niezastąpiony w przypadku:
- problemów z zasypianiem,
- bólów związanych z menstruacją
- złego samopoczucia, stanów napięcia nerwowego
- choroby lokomocyjnej i mdłości.
Oprócz tego suszone koszyczki rumianku mogą zostać dodane do kąpieli i być używane podczas inhalacji. W ten sposób pomagają one uporać się z infekcjami dróg oddechowych czy z podrażnieniami skóry. Rumiankowy napar może być wykorzystany także do:
- płukania jamy ustnej - działa kojąco na stany zapalne, ma działanie antyseptyczne
- przemywania ran, owrzodzeń
- mycia - kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku lub samych suszonych koszyczków są zalecane osobom cierpiącym na choroby skóry.
Jak jeszcze możesz wykorzystać suszony rumianek?
Kwiaty tej rośliny - nawet wtedy, gdy zostaną wysuszone - prezentują się bardzo efektownie. Dlatego doskonale nadają się do tego, aby znaleźć się w kostkach lodu, galaretce czy sałatce. Wpływają one nie tylko na walory estetyczne, ale także na smak dań oraz napojów. Rumianek znalazł zastosowanie w produkcji kremów, maseczek, jednak mając suszone koszyczki, można przygotować naturalne domowe kosmetyki. Wystarczy zalać je gorącym mlekiem lub zaparzyć wraz z suszem z lipy, a powstanie skutecznych płyn tonizujący do twarzy.
Rumianek docenią także osoby z cerą trądzikową. Dobre efekty przynosi przemywanie twarzy tym ziołowym naparem - warto wykorzystać do tego sterylny gazik. Herbata rumiankowa powstaje w kilka chwil - łyżkę suszu zalewa się wrzącą wodą, a napój jest gotowy po około 10 minutach. Koszyczki tej rośliny można łączyć z innymi suszonymi kwiatami i liśćmi herbaty. Przygotowywanie takich mieszanek to patent na zaparzenie herbaty o leczniczych właściwościach, wspaniałym smaku i intensywnym aromacie.
[product id=22604910]