Infolinia 52 307 07 09
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Miniprzewodnik po japońskich herbatach!

0
Miniprzewodnik po japońskich herbatach!

Mimo upływu lat w dalszym ciągu Japonia słynie ze swojego rytualnego podejścia do parzenia i spożywania herbaty. Najsłynniejszym gatunkiem wśród mieszkańców kraju kwitnącej wiśni jest oczywiście herbata zielona. Dziś przyjrzymy się poszczególnym rodzajom herbat japońskich oraz poznamy ich właściwości. Zapraszamy do lektury!

Nie jest żadną tajemnicą, że Japończycy umiłowali sobie zieloną herbatę. I choć nie jest to jedyny gatunek spotykany w tym obrębie kulturowym, japońska zielona herbata jest tam traktowana iście po królewsku! Co czyni ją aż tak wyjątkową? Przede wszystkim to, że znacznie różni się ona od innych herbat – w tym mieszanek pochodzących z herbacianej kolebki, czyli Chin.

W tym wypadku różnica dotyczy tajników techniki produkcji, a konkretnie obróbki liści za pośrednictwem strumienia pary wodnej. W ten sposób w herbacie dezaktywowane są enzymy odpowiedzialne za utlenianie, które powoduje, że liście herbaciane stają się czarne. Aby zachować zieloną barwę, japońskie liście herbaty są podprażane na wokach (przy produkcji lokalnej) lub w specjalistycznych piecach.

Drugim wyróżnikiem japońskiej herbaty jest jej charakterystyczny wygląd. Liście są igiełkowate i mają intensywny ciemnozielony kolor. W przeciwieństwie do herbat chińskich, które są o wiele jaśniejsze, spłaszczone i podłużne. Warto także wiedzieć, że Japończycy uwielbiają mętną herbatę! Dlatego wszelkie odpady produkcyjne, czyli ukruszone liście, nie zostają odsiewane.

Jakie są rodzaje japońskich herbat?

Japońska zielona herbata może występować w bardzo wielu formach. Przyjrzyjmy się dziś najciekawszym z nich.

  1. Japońska herbata Sencha

Bez dwóch zdań Sencha to najpopularniejszy rodzaj japońskiej herbaty. W kraju kwitnącej wiśni jest on wręcz uznawany za flagowy, bowiem w większości to na produkcji tej właśnie herbaty skupia się cały przemysł herbaciany w Japonii. Szacunkowo Sencha pochłania mniej więcej 80 proc. zbiorów i jest dostępna w różnych rodzajach, które różnią się między sobą przede wszystkim długością obróbki. Standardowo jednak charakteryzują ją drobne, igiełkowate, ciemnozielone liście, z których powstaje żółto-zielony, mętny napój. Jeżeli chodzi  o aromat, w herbacie japońskiej Sencha wyczuwalne są świeża trawa i owoce.

 

[product id="22605372, 22605373, 22605374"]

 

  1. Japońska herbata Matcha

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie zieloną herbatą Matcha, która jest jedną z najbardziej królewskich herbat w kraju kwitnącej wiśni. To najdroższy rodzaj wśród japońskich zielonych herbat, dlatego mieszkańcy tego kraju chętnie wykorzystują ją podczas ceremonii. Zamiast liści ma ona postać gładkiego proszku, który powstaje po zmieleniu liści herbaty tencha.

 

[product id="22604030, 22604034, 22604268, 22604913"]

 

  1. Japońska herbata Gyokuro

Gyokuro to rodzaj zielonej herbaty, który rośnie w zacienionych zakątkach japońskich plantacji. Krzewy herbaciane dojrzewają powoli i nie są wystawiane na promieniowanie słoneczne. Stąd też herbata Gyokuro jest bardzo unikalna i bogata w aminokwasy. Charakterystyczną cechą tejże herbaty jest również słodki smak. Kolor naparu nawiązuje zaś do polskiego znaczenia słowa „Gyokuro”, które można przetłumaczyć jako „jadeitowa rosa”. Ten rodzaj herbaty japońskiej cechuje także nietypowy sposób parzenia – aby uzyskać pożądany napar, liście należy zalać wodą w temperaturze około 50-60 stopni Celsjusza.

 

[product id="22605370"]

 

  1. Japońska herbata Shincha

Shincha to odmiana Senchy z pierwszego zbioru. Jest to rodzaj herbaty, na którą przeznaczone są konkretne liście i której zbiory odbywają się wyłącznie wczesną wiosną (w kwietniu i maju). Shinchy nie stosuje się do herbacianych blendów. Gatunek ten może powstać wyłącznie z tego, co zostało zebrane podczas jedynego zbioru w całym roku. Ze względu na te ograniczenia Schincha jest uznawana za towar unikatowy i limitowany – także dla samych Japończyków.

 

  1. Japońska herbata Bancha

Bancha z kolei to przeciwieństwo Shinchy. Pochodzi ona bowiem z późnego zbioru, który jest dokonywany tuż przed nadejściem jesieni, a nawet podczas przedzimowego przycinania krzewów herbacianych. W Japonii Bancha jest traktowana jako herbata codzienna. Charakteryzuje ją lekki, łagodny i słomiasty smak.

 

[product id="22605366"]

 

  1. Japońska herbata Genmaicha

Genmaicha to herbata, którą produkuje się w nietypowy sposób. Zostaje ona bowiem połączona z… ziarnami prażonego ryżu! Powstała ona w wyniku zmieszania liści z ryżem przez biedniejsze społeczeństwo, które chciało w ten sposób obniżyć cenę herbaty. Taki rodzaj naparu posmakował jednak każdemu, dlatego na stałe wszedł do „jadłospisu” Japończyków. Herbatę Genmaicha charakteryzuje bardzo wyrazisty smak.

 

[product id="22605368, 22605369"]

 

  1. Japońska herbata Hojicha

Japońska herbata Hojicha powstaje poprzez wtórne przetworzenie liści herbacianych. A konkretniej kiedy liście herbaty Bancha lub Kukichy ulegają procesowi prażenia. Zazwyczaj odbywa się to przy wykorzystaniu ceramicznego narzędzia, podgrzewanego żarem węgla drzewnego. Taki proces obórki nadaje temu rodzajowi herbaty niepowtarzalny aromat.

 

[product id="22605367"]

 

  1. Japońska herbata Kukicha

Ostatnią z japońskich herbat jest Kukicha, która powstaje z łodyżek krzewu herbacianego, poprzez oddzielenie ich od liści w trakcie obróbki. Kukicha to herbata bardzo ceniona przez Japończyków, którą charakteryzuje słodki, orzechowy smak oraz niewielka zawartość kofeiny.

 

[product id="22605371"]

 

Wybrane rodzaje herbat japońskich znajdziesz w sklepie internetowym Green Touch! Której z nich spróbujesz jako pierwszej?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium