W świecie pełnym stresu i pośpiechu chętnie zwalniamy tempo, szukając czegoś, co choć na chwilę zaoferuje nam odrobinę spokoju i relaksu. Idealnie w tej roli sprawdzi się herbata rumiankowa, która od lat ceniona jest za swoje liczne właściwości zdrowotne. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej jej historii, pochodzeniu oraz korzyściom, jakie daje regularne spożywanie rumiankowego naparu.
Herbata rumiankowa to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych naparów ziołowych na całym świecie. Łagodny smak, kojący aromat oraz liczne korzyści pozytywnie wpływające na zdrowie i samopoczucie czynią ją ulubieńcem osób, które lubują się w wyrazistych naparach. Rzadko kto zastanawia się jednak, jaka jest historia tego wyjątkowego naparu oraz jaką drogę przechodzą kwiaty, nim trafią do naszych filiżanek.
Historia herbaty rumiankowej
Rumianek pospolity, czyli Matricaria Chamomilla, to kwiaty o niezwykle długiej i bogatej historii. Szacuje się, że były one znane już w Starożytności, kiedy to Egipcjanie oddawali rumiankowi hołd, wierząc, że jest on darem od samych bogów. Z kolei Grecy i Rzymianie wykorzystywali jego kwiaty do leczenia praktycznie każdej dolegliwości – od bólu brzucha, aż po bezsenność. Do dziś rumianek jest składnikiem wielu leczniczych kompozycji.
Jak powstaje herbata rumiankowa?
Przygotowanie herbaty rumiankowej do spożycia składa się z kilku etapów:
1. Uprawa: w przypadku uprawy rumianku bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca oraz przestrzeganie pewnych warunków. Roślina ta może być uprawiana zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na dużych plantacjach. Najlepiej jednak czuje się w miejscach słonecznych, w dobrze przepuszczalnej glebie. Nasiona rumianku zwykle sieje się wczesną wiosną, by po około 8-10 tygodniach móc cieszyć się w pełni dojrzałą rośliną.
2. Zbiór: pełnia rozkwitu rumianku przypada na porę letnią. Zbiory kwiatów najczęściej organizuje się wczesnym porankiem, kiedy to olejki eteryczne są najbardziej skoncentrowane. Kwiaty rumianku zbierane są ręcznie, poprzez delikatne oddzielenie główki od łodygi.
3. Suszenie: po zbiorach przychodzi czas na suszenie. Kwiaty rumianku rozkładane są w zacienionych, suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Bardzo ważne jest, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Sam proces suszenia może potrwać do kilku dni (w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych). Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do dalszych etapów, kwiaty należy dokładnie wysuszyć, aby zapobiec powstawaniu pleśni, a jednocześnie zachować najcenniejsze właściwości.
4. Pakowanie: całkowicie wysuszone kwiaty są sortowane i przesiewane, co pomaga usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Tak przygotowany susz jest pakowany do torebek lub dodawany do herbaty liściastej. Następnie trafia bezpośrednio do sprzedaży i naszych filiżanek!
Jak zaparzyć herbatę rumiankową?
Przygotowanie herbaty rumiankowej jest bardzo proste, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dotyczących sposobu parzenia. Dzięki temu z naparu będzie można wyciągnąć maksimum smaku, aromatu oraz korzyści zdrowotnych.
Aby zaparzyć herbatę rumiankową, potrzebna jest jedna łyżeczka suszonych kwiatów rumianku na każde 250 ml wody o temperaturze 90-95°C. Kwiaty należy umieścić w filiżance lub specjalnym zaparzaczu, a następnie zalać wodą. Susz pod przykryciem należy parzyć przez około 5-10 minut, w zależności od preferowanej intensywności. Następnie przygotowaną herbatę należy przecedzić. Opcjonalnie można dodać do niej miód lub cytrynę.
Dlaczego warto pić herbatę rumiankową?
Herbata rumiankowa to ciekawa propozycja, która zdecydowanie sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety?
- Właściwości relaksujące
Rumianek często wykorzystywany jest do walki ze stresem oraz napięciem nerwowym. Skutecznie rozluźnia i relaksuje, a dodatkowo poprawia jakość snu. Z tego powodu bardzo często sięgamy po niego wieczorową porą.
- Wspomaganie trawienia
Herbata rumiankowa doskonale wspiera pracę układu trawiennego, łagodząc wszelkie dolegliwości występujące z jego strony (m.in. wzdęcia, niestrawność, ból żołądka). To dlatego, że rumianek działa relaksująco na mięśnie przewodu pokarmowego, tym samym wspomagając zdrowe trawienie.
- Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne
Zawarte w rumianku związki wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu herbata z tej rośliny wspiera kondycję układu odpornościowego oraz wspomaga leczenie infekcji.
- Pozytywny wpływ na kondycję skóry
Rumianek znany jest też ze swoich właściwości „kosmetycznych”. Pozytywnie wpływa na skórę, działając przeciwzapalnie i antyseptycznie. Pomaga także łagodzić podrażnienia i jest skuteczny w przypadku występowania egzemy czy trądziku.
Herbata rumiankowa na zdrowie!
Rumianek to roślina, która nie tylko sprawdzi się w roli zdrowego naparu. Od wieków używa się go zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce oraz lecznictwie. Ze względu na bogactwo korzyści zdrowotnych oraz właściwości relaksujące, warto włączyć go do codziennej diety, aby znaleźć spokój i ukojenie w natłoku codziennych obowiązków.
<div class="box loading">[product id="22604910"]</div>