Po pierwsze - pojemniki do przechowywania herbaty
Pachnący, liściasty susz powinien na jak najdłużej zachować swój aromat. Stanie się tak, jeśli umieścisz go w specjalnym pojemniku. Do przechowywania herbaty sprawdzą się puszki lub szczelnie zamykane, szklane słoiczki. Te drugie będą efektownie eksponowały herbacianą mieszankę, dlatego mogą stać się kuchenną ozdobą.
Ponadto przechowywanie suszonych liści w słoiku, puszcze jest zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem niż trzymanie ich w papierowej czy foliowej torebce. Ogranicza to ryzyko rozsypania suszu i ułatwia jego dozowanie.
Po drugie - naczynie do parzenia
Jeśli zależy ci na tym, aby herbata jak najdłużej pozostała ciepła, zaparz ją w ceramicznym, porcelanowym imbryku. Zanim wsypiesz do niego liście, delikatnie go ogrzej, dzięki czemu będzie dłużej utrzymywał temperaturę naparu. Pamiętaj też, że porcelana znacznie lepiej chroni herbatę przed wychłodzeniem niż cieńsze szkło. Możesz też wybrać imbryk, wewnątrz którego umieszczono zaparzacz. Ułatwi ci on mycie tego naczynia i wyrzucanie sparzonych liści.
Po trzecie - stylowe akcesoria do parzenia herbaty, czyli filiżanki
Ci, którzy delektują się każdym łykiem herbaty, powinni pić ją z eleganckich filiżanek - ze wzorem łowickim, z różami angielskimi. Te z nich, które będą wykonane z porcelany, zapewnią, że przelany do nich napar na dłużej pozostanie przyjemnie ciepły. Alternatywą dla filiżanek są kubki z zaparzaczem w środku, które znacznie ułatwią przygotowanie herbaty. Rozwiązaniem dla prawdziwych smakoszy mogą być też tradycyjne, japońskie czarki.
Po czwarte - zaparzacz
Najlepsza herbata to taka, która jest zaparzona bezpośrednio z suszonych liści. Jednak aby nie przeszkadzały one podczas picia naparu, warto wykorzystywać zaparzacz. Jeśli nie jest on częścią ani kubka, ani imbryka, można taki gadżet kupić osobno. Natomiast aby zapewnić sobie jeszcze większy komfort podczas parzenia herbaty, warto włożyć do niego filtr. Przebija się go specjalną szpadką, którą następnie opiera się na krawędziach zaparzacza.
Po piąte - termometr
Wydobycie wszystkich nut smakowych z herbaty nie jest wbrew pozorom takie łatwe. Liście należy parzyć tylko przez określony czas i wodą w odpowiedniej temperaturze.
Po zagotowaniu wody w czajniku trudno oszacować, czy ma ona 90°C, czy ostygła już do 70°C. Pomóc może w tym termometr do herbaty. Jest to precyzyjny przyrząd, dzięki któremu przygotujesz napar równie profesjonalnie jak w herbaciarni. Herbata to wartościowy i wyśmienity napar. Jeżeli jednak do tej pory nie miałeś niezbędnych akcesoriów do jej parzenia, pomyśl o tym, aby w nie zainwestować. Dzięki nim będzie ona smakować ci jeszcze lepiej i przygotujesz ją jak zawodowiec.