Infolinia 52 307 07 09
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29

Kultura picia kawy z różnych zakątków świata

0
Kultura picia kawy z różnych zakątków świata

Od brukowanych rzymskich uliczek, poprzez mistyczne arabskie zakątki, aż po nowojorskie dzielnice – kawa to napój, który możemy spotkać w kawiarniach na całym świecie. Oprócz tego, że smakuje ona nad wyraz wyjątkowo, często też uznawana jest za symbol relacji łączących ludzi. Chcecie wiedzieć, jak kultura picia kawy postrzegana jest w różnych rejonach świata? Czytajcie dalej!

Kawy od dawna już nie można nazywać wyłącznie napojem. Dla wielu narodowości stała się ona bowiem nośnikiem relacji, towarzyszącym ważnym wydarzeniom w życiu społeczeństwa. Częstym skojarzeniem ze spożywaniem naparu z ziaren kawowce są spotkania towarzyskie, rodzinne uroczystości czy też rytuały związane z tradycją.

Tak naprawdę kawa odgrywa ogromną rolę wśród ludzi na całym świecie. Dziś przyjrzymy się temu, w jaki sposób kultura picia kawy postrzegana jest w najdalszych zakątkach globu oraz przekonamy się, jak różnorodne znaczenie może mieć dla osób je zamieszkujących.

Z czego wynikają różnice w kulturze picia kawy?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, dlaczego różnice w kulturze picia kawy w zależności od kraju w ogóle występują. Na kształtowanie się tego procesu mają wpływ liczne czynniki, związane z historią, klimatem, ekonomią, czy też sprawami społecznymi danego państwa.

Kwestie historyczne dotyczą przede wszystkim czasu, w jakim kawa rozprzestrzeniła się na danym terytorium oraz sposobu, w jaki tego dokonano. Choćby w Europie proces ten przebiegał o wiele później (i inaczej), aniżeli w przypadku krajów arabskich, gdzie kawa ma bardzo długą tradycję.

Jeżeli chodzi o klimat, pod uwagę będą brane nie tylko warunki uprawy ziaren kawowca, ale też preferowana forma spożywanej kawy. W krajach, w których występuje ciepły klimat (np. Etiopia czy Brazylia) o wiele częściej sięga się po kawy na zimno, aniżeli w chłodniejszych rejonach świata, gdzie dominuje kawa na gorąco. W przypadku czynników ekonomicznych będziemy brać pod uwagę cenę oraz dostępność kawy.

Najwięcej różnic w kulturze picia kawy generują oczywiście kwestie i zwyczaje społeczne. To właśnie ludzie zamieszkujący dany kraj determinują sposób, w jaki napój ten jest postrzegany oraz wykorzystywany. Sprawdźmy teraz, jak wygląda to na mapie całego świata!

Kultura picia kawy w wybranych rejonach

  1. Europa

Zacznijmy od tego, co znamy najlepiej, czyli od kultury picia kawy w Europie. Bez dwóch zdań napar z ziaren kawowca ma u nas ogromne znaczenie i jest integralną częścią kultury społeczeństwa. W krajach takich jak Włochy czy Francja, picie kawy ma charakter niemalże rytualny. Europejczycy są znani także z tego, że chętnie spożywają kawę w lokalnych kawiarniach lub w barach, przy krótkiej pogawędce z innymi osobami.

  1. Ameryka Północna

Amerykanie zamieszkujący Stany Zjednoczone i Kanadę traktują kawę bardziej jako deser, tym samym zazwyczaj jest ona dostępna w kawiarniach w bardzo wielu formach. Chętnie dodają oni do napoju różnorodne syropy czy alternatywne wersje mleka. Co jednak ważniejsze, kawa w tych rejonach częściej jest zamawiana „na wynos”, aniżeli spożywana na miejscu w lokalnych kawiarenkach.

  1. Ameryka Południowa

Ameryka Południowa, a szczególnie takie kraje jak Brazylia czy Kolumbia, to rejony, w których kawa jest mocno zakorzeniona w tradycji i kulturze. Jej rola nie tylko sprowadza się do spożycia, ale też związana jest z uprawą i paleniem ziaren. Standardową wersją napoju z w Ameryce Południowej jest kawa „tinto”, czyli prosty, czarny napój bez dodatków. Wyjątek stanowi Brazylia, w której kawę przygotowuje się jako „cafézinho”, czyli mocną i słodką wersję, serwowaną w niewielkich filiżankach.

  1. Bliski Wschód

Na Bliskim Wschodzie, czyli m.in. w krajach takich jak Turcja czy Arabia Saudyjska, kawę przygotowuje się w specjalnych kawiarkach, nazywanych dzbanami lub imbrykami. Charakteryzuje się ona mocnym smakiem i gęstą konsystencją. Bardzo często jest słodzona lub przyprawiana, a następnie podawana w małych filiżankach. W tych rejonach, podobnie jak w Europie, spożywanie kawy jest silnie związane z relacjami międzyludzkimi i stanowi istotną część kultury.

  1. Azja

Z kolei w krajach azjatyckich, takich jak Japonia czy Korea, o wiele bardziej preferuje się herbatę, aniżeli kawę. Bardzo często napar z ziaren kawowca towarzyszy wyłącznie ekskluzywnym wydarzeniom i jest podawany w towarzystwie wykwintnych deserów.

  1. Afryka

W niektórych krajach afrykańskich (np. w Etiopii) picie kawy ma charakter społecznego rytuału. To właśnie w tym rejonie spożywa się kawę w ramach tak zwanej ceremonii „kaffa”, która dla Etiopczyków ma ogromne znaczenie kulturowe. Często spotykanym zjawiskiem jest też prażenie i mielenie ziaren kawy tuż przed przygotowaniem naparu. Kawa o wiele częściej jest tu spożywana w grupach, aniżeli samotnie.

  1. Australia

Kultura picia kawy w Australii jest mocno rozwinięta. O wiele częściej jednak spotkamy tutaj kawy białe, z dodatkiem mleka. Również w tym rejonie napar z ziaren kawowca odgrywa bardzo ważną rolę społeczną, a Australijczycy chętnie sięgają po niego w towarzystwie przyjaciół lub w drodze do pracy.

Przyznać się, kogo naszła ochota na kawę? Pamiętajcie, że najwyższej jakości kawy ziarniste czekają na Was w naszym sklepie internetowym! A jeżeli chcecie zaskoczyć swoich bliskich oryginalnym smakiem naparu, koniecznie zdecydujcie się na którąś z licznych propozycji kaw smakowych od Green Touch!

Pamiętajcie, by odpowiednio celebrować każdą filiżankę!

 

[product category_id="2244230" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium