Lubisz rozkoszować się smakiem kawy, jednak z pewnych przyczyn wolisz unikać kofeiny? Bezkofeinowa kawa z pewnością często gości w Twoim domu! Zanim zaparzysz kolejną filiżankę, koniecznie sprawdź, co warto wiedzieć o tym fantastycznym
Łagodna, aromatyczna, pobudzająca. Kawa to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej charakterystycznych napojów na całym świecie, który stanowi nieodłączny element porannych rytuałów i wieczornych chwil relaksu. Co jednak z tymi, którzy chcą uniknąć spożywania kofeiny? W takim wypadku warto sięgnąć po kawę bezkofeinową, która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego czarnego naparu!
W smaku i aromacie kawy niewątpliwie można się zakochać. Czasem jednak z przyczyn zupełnie od nas niezależnych, kofeina zawarta w tym czarnym napoju, przestaje nam służyć. Wskazaniem do rezygnacji z kubka ulubionego naparu są też problemy zdrowotne, ciąża lub liczne efekty uboczne. Czy jednak w takiej sytuacji miłośnik kawy skazany jest na jej całkowite odstawienie? Ani trochę! Z pomocą przychodzi bowiem alternatywa w postaci kawy bezkofeinowej. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest kawa bezkofeinowa?
Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym w ogóle jest kawa bezkofeinowa? Już nazwa wskazuje, że jest to napar wolny od kofeiny, czyli środka, który w tradycyjnej kawie odpowiada za działanie pobudzające. Kofeiny z ziaren kawy pozbywa się poprzez proces dekofeinizacji, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznego smaku i aromatu tego wyjątkowego naparu. Dzięki temu osoby, które muszą zrezygnować z klasycznej kawy, nadal mogą cieszyć się jej największymi zaletami!
Na czym polega dekofeinizacja?
Skoro już wiemy, że kawę bezkofeinową otrzymuje się poprzez dekofeinizację ziaren, czas zgłębić ten temat i zobaczyć, w jaki sposób można tego dokonać. Sam proces dekofeinizacji może przebiegać na kilka sposobów:
- Metoda rozpuszczalnikowa
Najpopularniejszą metodą dekofeinizacji ziaren kawy jest metoda rozpuszczalnikowa, ze względu na jej efektywność, dostępność oraz niskie koszty. Do usunięcia kofeiny używa się rozpuszczalników chemicznych – zazwyczaj jest to choler metylenu oraz octan etylu. W obu przypadkach proces przebiega dokładnie w ten sam sposób:
- Ziarna kawy są parzone w gorącej wodzie, co powoduje ich pęcznienie i otwieranie się porów.
- Następnie ziarna przenoszone są do zbiornika z wybranym rozpuszczalnikiem chemicznym.
- Rozpuszczalnik wiąże się z kofeiną, tym samym usuwając ją z ziaren kawy.
- Po zakończeniu ekstrakcji ziarna poddawane są procesowi suszenia oraz wypłukiwania, dzięki czemu zostają pozbawione pozostałości rozpuszczalnika.
- Metoda dwutlenku węgla
Kolejna metoda dekofeinizacji jest już nieco bardziej zaawansowana i zakłada użycie dwutlenku węgla. Wykorzystuje się go w stanie nadkrytycznym – pod wysokim ciśnieniem i w temperaturze przekraczającej punkt krytyczny.
- Ziarna kawy umieszczane są w komorze ekstrakcyjnej.
- Dwutlenek węgla w nadkrytycznym stanie zostaje przepuszczony przez ziarna, wiążąc się z kofeiną.
- Następnie dwutlenek węgla zawierający kofeinę przenoszony jest do innej komory, gdzie ciśnienie zostaje obniżone, co powoduje oddzielenie kofeiny od dwutlenku węgla.
- Po zakończeniu ekstrakcji ziarna poddawane są procesowi suszenia oraz wypłukiwania.
- Ziarna kawy są wolne od kofeiny, zaś dwutlenek węgla może być ponownie wykorzystywany.
- Swiss Water Process
Dekofeinizacja metodą Swiss Water Process to w pełni naturalny sposób na usunięcie kofeiny z ziaren kawy, który odbywa się przy wykorzystaniu wody.
- Ziarna kawy są moczone w gorącej wodzie, co powoduje rozpuszczenie się kofeiny oraz innych składników kawy.
- Powstały roztwór zostaje przepuszczony przez filtr węglowy, który skutecznie zatrzymuje kofeinę, jednocześnie przepuszczając inne składniki.
- Następnie woda ze składnikami służy do moczenia nowych partii ziaren kawy – do momentu, gdy wszystkie ziarna będą pozbawione kofeiny.
- Po zakończeniu ekstrakcji ziarna poddawane są procesowi suszenia oraz wypłukiwania.
- Mountain Water Process
W podobny sposób przebiega dekofeinizacja metodą Mountain Water Process, która różni się wyłącznie technologią używaną do ekstrakcji kofeiny. Wyjątek stanowi też fakt, że w metodzie tej używa się wody pochodzącej z górskich źródeł.
- Ziarna kawy są moczone w gorącej wodzie górskiej, co powoduje rozpuszczenie się kofeiny oraz innych składników kawy.
- Powstały roztwór zostaje przepuszczony przez specjalne filtry, które skutecznie zatrzymują kofeinę.
- Po zakończeniu ekstrakcji ziarna poddawane są procesowi suszenia oraz wypłukiwania.
- Royal Water Process
Ostatnia metoda dekofeinizacji to Royal Water Process. Ponownie główną rolę odgrywa tutaj woda, która ma na celu skuteczne wypłukanie kofeiny zawartej w ziarnach kawy. Materiały oraz technologia filtracji mogą jednak różnić się od tych używanych w metodzie Swiss Water Process.
- Ziarna kawy są moczone w gorącej wodzie, co powoduje rozpuszczenie się kofeiny oraz innych składników kawy.
- Powstały roztwór zostaje przepuszczony przez specjalne filtry, które skutecznie zatrzymują kofeinę (filtracja odbywa się przy użyciu węgla aktywnego lub innych materiałów).
- Po zakończeniu ekstrakcji ziarna poddawane są procesowi suszenia oraz wypłukiwania.
Każda z powyższych metod dekofeinizacji ziaren kawy ma swoje wady i zalety. Wykorzystywanie rozpuszczalników do usunięcia kofeiny jest zdecydowanie szybsze i efektywniejsze, jednak nie jest tak naturalne, jak procesy związane z użyciem wody lub dwutlenku węgla. To, o czym należy jednak pamiętać, to fakt, że żadna z metod dekofeinizacji nie sprawi, że kawa będzie w pełni pozbawiona kofeiny! Zazwyczaj będzie ona zawierała około 2-5 mg na filiżankę (w porównaniu do 95 mg w tradycyjnej kawie).
Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?
Sięgając po kawę bezkofeinową, często zastanawiamy się, czy aby na pewno jest to zdrowa alternatywa dla tradycyjnego czarnego naparu? Zdecydowanie jest to o wiele lepszy wybór dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny, ponieważ zauważyły jej negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie.
Rezygnacja z kofeiny łączy się m.in.:
- ze wsparciem w walce z nadciśnieniem,
- ze zniwelowaniem problemów z bezsennością lub zaburzeniami snu,
- ze wsparciem prawidłowej pracy serca (przy zauważalnych zaburzeniach),
- z pozytywnym wpływem na układ pokarmowy (szczególnie u osób cierpiących na refluks, zgagę lub problemy trawienne).
Oprócz tego, że kawa bezkofeinowa pomaga pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości, to jednocześnie zawiera tyle samo korzystnych składników, co jej tradycyjny odpowiednik.
Jak wybrać dobrą kawę bezkofeinową?
Obecnie wybór kaw bezkofeinowych na rynku jest naprawdę imponujący. Jak wśród tylu propozycji znaleźć tę, która najlepiej zaspokoi nasze kubki smakowe?
- Metoda dekofeinizacji – jeżeli zależy Ci na oryginalnych walorach smakowych kawy, zwróć uwagę na sposób dekofeinizacji ziaren. Naturalne metody wykorzystujące wodę sprawiają, że kawa smakuje o wiele lepiej.
- Sprawdzone marki – poszukaj znawców kaw bezkofeinowych, którzy doskonale wiedzą, które marki oferują najlepsze produkty. Nie bój się także samodzielnie testować nowych opcji!
Kawa bezkofeinowa to doskonały wybór dla tych, którzy chcą cieszyć się smakiem ulubionego naparu, jednocześnie ograniczając wpływ kofeiny na organizm. Dzięki zaawansowanym metodom dekofeinizacji wszechobecne bezkofeinowe opcje niczym nie ustępują swoim tradycyjnym odpowiednikom! Niezależnie od powodów, dla których unikasz kofeiny, kawa bezkofeinowa może stać się stałym elementem Twojej codziennej diety!
napoju.